Csíráztatás, palántanevelés
Submitted by Tabasco on 2005, February 13 - 11:05pm.
Olyan fontos kérédsről van szó, hogy gondoltam új témát nyitok neki. Mindenkit kérek, hogy a könyebb áttekinthetőség kedvéért ezentúl ide írjon a témábavágó kérdésekről.
»
- Login to post comments
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Hello Tabasco!
Éppen most vagyunk chili paprika vetés közben. Tőzegpogácsába vetünk, "mini üvegházba" (átlátszó műanyaggal fedett dobozka). Az általunk ismert szakirodalomban csak a paprikáról írnak, ott azt olvastuk, hogy 2 hét múlva kelnek ki a magok, és utána minél több fény kell érje őket.
Tudnál segíteni, hogy mire figyeljünk oda és egyáltalán jól csináljuik-e? Öntözhetjük-e csapvízzel és tápoldatozzuk-e valamikor?
Köszi: sede
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Szia gazlap
Úgy látom Ti is az én OBI áruházban vett mini üvegház készletemhez hasonló szerkennyűvel próbálkoztok. (Nekem nem vált be)
Csapvizzel locsolom, most az alkalmat kihasználva hólével.
A magvetéskor, az első belocsolásnál adok egy kevés gombaölőt a vizhez, megelőzés gyanánt palántadőlés ellen, valamint egy kevés Volldüngert és szuperfoszfátot. Újabb tápszer adagot ez első átültetéskor kapnak, később rendszeresen.
A legnagyobb ellenség ilyenkor a gombásodás és a nyurgulás. Nyurgulást spec fénycső aparáttal gátolom, nagyjából sikerrel.
Eddig a legtutibb a Garri palántaföld. A tözegpogácsában egy Rocoto-m kelt ki ami tegnap végül kirohadt. Palántaföldben 4-5-ször annyi kikelt hamarabb!
Re: Csíráztatás, palántanevelés
jobb a hólé??
milyen tápszert adsz nekik,egészségre nem ártalmas?
talán most megindultak egy kicsit habaneroim
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Örvendek a Habanero kibújásának.
A hólé azért jó, mert lágy víz. A lakótelepi csapvíz nagyon kemény és gátol bizonyos tápanyag felvételt.
Írtam, hogy Volldüngert használok. A Volldünger nem vegyszer hanem tápszer Tudomásum szerint, teljesen ártalmatlan.
A paprika tápanyag igénye viszonylag magas (most dolgozom egy pontosabb számításon és adagolási terven) és ezért nagyon tanácsolt a bő és szép terméshez tápoldatozni.
Re: Csíráztatás, palántanevelés
értem,fogom használni a havat
a volldüngernek meg majd utánnanézek,másfélét is szoktál használni?a szuperfoszfáton kívül.
ja és én szabadba tervezem a paprikáimat ott is használhatom ezeket?
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Már biztos hogy fogok egy külön topicot nyitni a tápszerezésnek Fontos és komoly téma!
Foszfáttal csak csínján! Egyébként mindkettő szabadföldön is jól használható. Frint-et kell faggatni Ő nagy szabadföldi paprikás! És megfelelően ért a tápszerekhez is. Tényleg még edukálom egy kicsit magamat és indítom a topiot. Türelem
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Talált, mi is az OBIban vettünk mini üvegház készletet
Egyelőre próbálkozom a tőzegpogácsával, ha kipusztulnak legfeljebb újra vetek. Mindegyikbe 5 db magot ültettem, biztos ami biztos...
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Tegnap előbújt két fajta Rocoto!
Ez rekord idő (szerintem) mivel hetedikén ültettem őke, és a lusta Rocoto megelégedett bő hét nappal! Érdekesség hogy egy technikai probléma miatt majdnem három napig folyamatosan ment felettük a pótfény lámpám, 2x18W spec. fénycső
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Hello
a 9. napon néhány már jön kifelé. szerintetek ekkor még érdemes/szabad gombaölöt használni? egyébiránt a melegházat elvtávolítottam (összesen 3 napot használtam) és pontosan a levegőzés mitatt... Néhol már keztek megjelenni kis fehér foltok a földön. Remélem ezek később nem okoznak gondot majd. Ezért is kérdeztem: ilyenkor lehet még gomba ellen tenni valamit?
üdv
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Fundazol az előírtnál gyengébben. Éppen egy késhegynyit egy liter vízbe és ezzel öntözni meg egyszer, valamint visszavenni egy kicsit a locsolásból. Ezeket a palántadőlés miatt érdemes.
Tegnap néztem egy szakkönyvet, amiben az ideális hőmérsékletekről olvastam.
Csíráztatás: 30-32 C !!!
Magonc: föld 25 C, levegő 20
Állítólag a levegőnél magasabb talajhőmérséklet segít a nyurgulás ellen is. Másoktól is hallottam, hogy amint kikelnek a magok jelentősen csökkenti a hőmérsékletet.
Re: Csíráztatás, palántanevelés
14-én vetettem a paprikákat, 17-én reggelre már több kicsírázott! Mára már mindegyik!
Egy 20W-os halogén asztali lámpa van az asztalomon azért, hogy ne bántsa a szememet a monitor. Ezt - amikor be volt kapcsolva - közelebb tettem a mini üvegházhoz, hogy legyen valami haszna is
Re: Csíráztatás, palántanevelés
A Gazlapon van egy nagyon jó és szinvonalas cikk a mesterséges világításról Talán, ha van érdeklődés fogok itt is topicot indítani neki.
Az asztali halogén lámpád szerintem nem sokat segít, bár a semminél azért jobb.
A Capsicum annuum fajták meglehetősen gyorsan kelnek sokszor tényleg 3-4 nap és mind kint van. A vad, vagy vadhoz közeli délamerikai magok sokkal makacsabbak. Azok biztosra mennek. Hetekig várnak, hogy tutira megvan-e minden ahhoz, hogy kibujjanak és csak akkor kegyeskednek előjönni. Ezeket néha egész művészet kicsíráztatni. (egzotikus bazsalikomokkal már megjártam ezt)
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Hello
Kikeltek az alábbiak:
Red Habanero
Inca Hot
Poggy
Purira
Kenya Short
A többi még várat. Szerintem egy új vetéssel próbálkozom majd.
Most már a fény a gond. Holnap szeretném üzembe helyezni a mesterséges világítást.
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Sandman361!
Nem tudom kérdeztem-e már, honnan vannak a magok? Egész érdekesek is vannak köztük
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Egyik jó barátodat ajánlottad "tanácsadónak", Mats-et. Írtam neki, tanácsot kértem és azonnal mondta, hogy szívesen küld magokat (köztük olyanokat, amiket még ő sem próbált). És így kaptam (azokon kívül, amiket már írtam):
Yellow Habanero
Pimenta cambuci
Kenya straight
Poblano
Tepin
Pasilla/chilaca
PG Habba
A Tepin állítólag nagyon nehezen csírázik. Szoval sok nem kel még ki. Ezeket újra fogom vetni (jobb, palántázó földbe, gombákra vigyázva).
Egyik-másik magból van bőven. Szóval, ha véletlenül valamelyik érdekelne, szólj! Akartam is ajánlani, csak még pontosítanom kell, hogy melyikből van annyi, hogy "meghirdethetem" . Biztos kezű termesztőknek adnék, hogy tuti legyenek tiszta magok! Tehát hamarosan pontosítok, hogy melyikből mennyi maradt.
A Poggy és a Red Hab. nagyon nagy százalékban kikelt! Az Inca Hot gyengélkedik.
Kérdés: a kibújtak jelenleg 1 cm-esek. A második pár levelük most kezd bújni. Nyúlás veszély? :? Holnap jön a világítás!
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Szintén szakirodalom: (Bár ezeket mindenki tudja már, azért olyan jó látni ’könyvileg’ megfogalmazva)
„ A magvetés után a kelésig tartó időszakban a legfontosabb a csírázáshoz legkedvezőbb feltételek megteremtése.A kelésig nincs szükség fényre, ezért a magvetés felülete sötétben maradhat. Sőt a felső földréteget a kiszáradás elkerülése végett célszerű fóliával, ujsággal, vagy csomagolópapírral befedni.
.....Arra is ügyeljünk, hogy ezek vizszintesen álljanak a nevelés idején. Általában a déli órákban öntözzük ,óvatosan nedvesítsük meg a talajt, nehogy kimosódjanak a magvak. A kelésig a lakás bármely meleg részén tarthatjuk a ládákat, kivéve a konvektorok, fűtőtestek tetejét.
A kelés után a palánták gondozási munkáit az alapvető életfeltételek megteremtése határozza meg. A hőmérsékleti igény alapelve ,hogy a nappali és az éjszakai hőmérséklet között a helyes arány alakuljon ki. Az éjjel megengedhető 6-7 C fokoshőmérsékletcsökkenés kedvezően hat a paprika kifejlődésének idejében.
Gyengébb megvilágításban az alacsonyabb hőmérséklet, erősebb fényben az optimális hőigényt megközelítő
20-22 C fokon való nevelés adja a legbiztosabb alapot a palánták gyors fejlődéséhez.”
Re: Csíráztatás, palántanevelés
sandman361! Így már mindent értek
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Tabasco: Mondtam már, hogy ezer kösz!
Mats több, mint előzékeny volt. Ha lesznek magjaim, szívesen viszonzom majd b árkinek!
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Tudom én, hogy a halogén nem sokat ér, hiszen én írtam azt a cikket
Először csak azért lett ráirányítva a magokra, hogy ha már úgy is be van kapcsolva, akkor legyen valami haszna is, hiszen - úgy olvastam valahol - a paprikamagoknak csíráztatáshoz 32 fok hőség az ideális. Aztán meg ha már kicsíráztak, akkor legyen fény stb....
Most jól kiszúrtam magammal, mert nagyon nőnek a kis magoncok, már átkerültek az ablak alá és fénycső is világítja őket, de hamarosan átültetésre szorulnak A húsevő növények helyett a paprikák kapták a fénycsöveket. Kint meg tombol a tél, és alig van fény.... 8O
Re: Csíráztatás, palántanevelés
gazlap, te vagy a sede? Télleg jo az a cikk a megvilágításról!
A kis növények nekem is nőnek, rohamosan. 8O
Én jelenleg egy 18W-os Philips Aqurallel világítom őket. Nem tudom, meddig lesz elég :?
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Igen, én vagyok sede, próbáltam átállítani a login nevet, de nem ment. Megtennéd átírod gazlapról sede névre?
Megérkeztek a magok, köszönjük szépen!
Nekünk csak cayenne magunk van és még van egy pár a kicsi sárga színű tesco gazdaságos csilipaprika magjából. Gondolom ezek vannak mindenkinek...
sede
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Kérlek próbálj majd képet csinálni a paprikákról, ha már kezdenek fejlődni. Úgy szeretek gyönyőrködni a paprikákban Rövidesen a képgaláriámat átállítom másik rendszerre és lehet majd limitált méretben feltölte hozzám is a regisztrált tagoknak
Re: Csíráztatás, palántanevelés
tescos nekem is van.konkrétabban szted milyen paprika lehet ez?
Re: Csíráztatás, palántanevelés
A tesco árú beazonosítási szinte kilátástalan,hacsak nem vagy botanikus.Ezek szinte semmire nem írnak semmit! 8O Engem is érdekelt volna már ez-az.
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Gyönyörűen növekednek a kicsikék,minden pohárba 5-5 magot raktam és 3 fajta minden egyes magja kikelt.Ez most 15 növénykét jelent.A Rocoto még nem jött ki bár azt vagy két héttel később is vetettem,meg olvasom is ,hogy az lusta is. Lassan szét kell őket választanom.A fényt alufólia lappal oldottam meg:a poharak másik oldalára tettem(mint 'tükör') ,így erősíti a világosságot.Nem tom ezt hogy bírják majd, eddíg még nem panaszkodtak,szép erősen fejlődnek,(azért remélem hogy szépen lassan csak tavaszodik már).Ugye ha nem vak sötétben nevelem őket,mint pl.pince v,zárt fürdőszoba,elég lehet egy fénycső is a kb 20 w-os fajtából?(Ezt csak azért kérdezem, mert olvastam Tabasconak az alábbi kombinációját:
1 db 18W-os Philips Aquarelle 10.000K
1 db 20W-os Exo-Terra Repti Glo 2.0 "Daylight Terrarium Lamp" 6.700K, 98CRI, 25%UVA, 2%UVB )
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Próbáld ki 1x 18W Philips-el, ha meg nem elég, tegyél mellé még egyet. Azért csináltam így mert mindenkinél párosával láttam a csöveket, polconként min kettőt, függetlenűl attól, hogy vaksötét a szoba, vagy ablakmelleti a polc.
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Tabasco kértél képet. Ez a kép akkor készült, amikor a magok éppen elkezdtek kihajtani a mini üvegházban:
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Hogy álltok a nyurgulással?Nálam egészen tűrhető a helyzet.Sajnos még mindig tél van .A hó viszont annyiból jó hogy azért világos van(így most a derítőlapos megoldással nem is forognak a kicsikék.)
Re: Csíráztatás, palántanevelés
semmi nyurgulás,több növényke volt amit szeptemberben,oktoberben,tél közepén vetettem és tök jól elvannak
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Én kicsit kezdek pánikolni. Ideje lenne a túrnusváltásnak a palánta keltetőmben, költéznének az ablakba, de ott még nálunk nem elég a napsütés. Tél van Ha ez így meg soká akkor veszélyben a második felvonás.
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Most már csak Sándor-József.... ben bizzunk!
Akkor már biztonságosan lehet vetni-még egy felvonást
Re: Csíráztatás, palántanevelés
nekem is már nagyon hiányzik a napsütés,hát még a növénykéknek,ennek ellenére holnap vetni fogok. vagy ráérek még?
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Úgy gondolom most kell neki esni
Reggel mintha olyasmint mondtak volna a rádióban, hogy jövő héten kitavaszodik. Akkor viszont hajráááá!!!
Re: Csíráztatás, palántanevelés
hurrrááá tavasz
holnap itthon vagyok,úgyhogy egész nap a magocskákkal fogok bíbelődni
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Szinte a kedvem is egészen más lett ettől a hírtől
Itt a tavasz juhé
de nem csak a juhé
Re: Csíráztatás, palántanevelés
me délelött vetettem! hogy miket? :tabasco,habanero manzano,kecskeszarv,jalapeno,mini bell csoki,díszpaprika,cayenne paprika +még 4féle bazsalikomot,és petrezselymet
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Én 15.-én vetek.Tulipán paprikát(a kisfiam kirohasztotta -jó szándékkal ugyan egy nagyobb lendületű locsolással) Rocotot nameg bazsalikomot és rozmaringot(szerintem nem várok Frintre )
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Frint áldását adta a vetésre! Mindent bele
Re: Csíráztatás, palántanevelés
A mini üvegházban így nőnek a növénykék, már a fedő is le lett róluk szedve:
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Sede! Ezek nekem egy kissé nyurgultnak tünnek. Kapnak elég fényt? Nem túl nedves a talaj? Minden évben ilyenek voltak?
Nekem is ilyen egy-két annuum fajtám, azokért is aggódom.
Friss infóim szerint, lehet, hogy túl magasra vetettem. Mélyebben kellene állítólag. Ki fogom próbálni, hogy azomos körűlményekközött milyen különbséget ad az eltére vetési mélység
Re: Csíráztatás, palántanevelés
na ez az, milyen mélyre kell vetni??? ezen már én is gondolkodtam
Re: Csíráztatás, palántanevelés
valahol azt olvastam hogy a mag méreténél 2x olyan mélyre kell vetni.
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Én a magátmérő ötszörösét ( 5x ) tekintem alapnak, ez paprika esetén kb 2 cm. Erősen fajtafüggő a magátmérő...
Más növényeknél is így járok el, ha laza a takaróföld, semmilyen hátrány nem érhet. A megfelelő mélységben meggyökeresedő növény stabil, nem dőlhet ki, jobban begyökeresedik.
Ennél sekélyebbre ( 1 cm) csak akkor vetek, ha tűzdelni fogom a palántákat, tehát legalább egyszer átmozgatom a növényt. Ha látom a lehetőséget, hogy a magvetésem kiszáradhat, mindig mélyebbre vetek.
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Igazából tanácstalan vagyok a mag mélységét tekintve. Van szakirodalom, ami szerint a chili fényen csírázik, ezért egész minimális takaróföld kell rá. Én így jártam el eddig, kb 3-5mm takaró földdel. Nagyon észnél kell lenni ilyenkor a kiszáradással!
Nagy tudású emberek pedig ennél jóval nagyobbat tanácsolnak. Nem tudom mi a jó. Most ez a körkérdésem az összes chili ismerősömnek. Faggatom őket a praktikákról.
Re: Csíráztatás, palántanevelés
na ez az, milyen mélyre kell vetni??? ezen már én is gondolkodtam
és locsolni hogyan? elvileg mindig nedvesenk kell lennie,ezt hogy érjem el?
túlöntözni sem akarom,nehogy berohadjon.
most az van,hogy naponta ált 2x locsolgatom őket,mikor látom,hogy már száraz a felszín.
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Rucola! Ha jó az alaptalaj összetétele, és jól belocsolod, akkor FÁTYOLFÓLIÁS fedéssel ÖNTÖZÉS NÉLKÜL kikell kelnie!!!
A talaj legalább 50%-ban tőzeges legyen, a többi kerti /virág föld, ill. komposzt. Teljes csíramentesség az igazi ( mechanikusan:hőkezeléssel v. vegyszerrel:Basamid) a fedőföld laza legyen. Csírázáskor elég 25 fok, több felesleges.
Ha betartod a fentieket és takarod, akkor kelesztő öntözés nem kell.
Mélység ügyben 1,5cm -2 cm az amit ideálisnak tartok. Feljebb semmi esetre sem, ha véletlenül 3-4 cm-re kerül, akkor is ki fog kelni...
Re: Csíráztatás, palántanevelés
tejfölös poharakban vannak a magok egy tálcán,gondolom így már nem lehet fányolfóliát tenni rájuk.
Re: Csíráztatás, palántanevelés
MIÉRT NE LEHETNE ??? Egyszerűen le kell takarni valamivel, hogy a talajnedvesség ne párologjon el, ugyanakkor ne is fülledjen be, ne legyen levegőzen. Akar egyenként a tejfölöspoharakat is letakarhatod. ( Mint egy ágyat az ágyterítővel.)
Re: Csíráztatás, palántanevelés
de ugye ha már kikeltek gyorsan le kell szednem,nehogy befülledjenek?
remélem,hogy mihamarabb kibújnak,és nem kell takaróznom(ez nekem elég macerásnak tűnik) de azért lehet majd megpróbálom.
Re: Csíráztatás, palántanevelés
Nagy csoda történt! 36 napi várakozás után kikelt a "CAP 1487" névre hallgató Capsicum praetermissum.
Pedig már erősen fontolgattam, hogy kivágom a fenébe. Huhhh de mázli hogy még vártam vele. Már tényleg lemondtam róla, mert a leglustább is 11 nap alatt kibujt, de átlagban 7 nap volt eddig a csíráztatási idő.